Z histórie šachového klubu Považské Podhradie
Korene
Začiatky hry v šachy sa v Považskom Podhradí datujú do roku 1934. Vtedy bol šíriteľom šachovej osvety pán učiteľ Pavol Fükö. Tradíciu šachu mu pomáhali zakladať Vendel Bednárik, Ludvík Križan, Juraj Bašo, Gašpar Vavrík - po roku 1940 aj Albert Križan, Anton Gajdoš, Ladislav Bašo, Albert Vrančík a ďalší. Hralo sa však len priateľsky, medzi jednotlivcami.
Až v roku 1950 sa vytvorilo prvé šachové družstvo v zostave: Augustín Bielik, Anton Gajdoš, Vendel Bednárik, Ludvik Križan, Albert Križan, Ladislav Bielik, Augustín Bašo a Albert Vrančík. 12. januára 1950 odohralo toto družstvo prvý priateľský zápas proti ŠK Plevník. Každý hráč hral dve partie a výsledkom bola prehra 5 : 11. V odvete, o mesiac neskôr, už Považské Podhradie vyhralo nad Plevníkom 9 : 7.
Nasledovali ďalšie priateľské zápasy s družstvami z regiónu Považia. Úspechy podnietili rozvoj ako športovej, tak aj organizačnej úrovne šachu v Považskom Podhradí. To vyústilo do zápisu družstva do Krajskej súťaže šachových družstiev v roku 1955 pod názvom Sokol Považské Podhradie.
Najstaršia zachovalá fotografia partičky šachu na dvore „Krčmy pod hradom“ často nazývanej „U Bašu“.
Účasť v krajskej súťaži
Prvé zachovalé zápisy z majstrovských zápasov sú zo sezóny 1957/58, keď družstvo Sokola Považské Podhradie účinkovalo v medziokresnej súťaži. Vtedy skončilo družstvo druhé za Spartakom Dubnica, ale pred Sokolom Papradno a Dynamom Orlové. V tejto sezóne sa hral aj prvý oficiálny turnaj o majstra Považského Podhradia jednotlivcov, ktorý vyhral Juraj Čigaš. Dorasteneckým majstrom sa stal Ján Bielik, ktorý vyhral aj krajskú súťaž a v prebore Žilinského kraja obsadil štvrté miesto.
Nasledujúcu sezónu už družstvo medziokresnú súťaž - Považskú skupinu - vyhralo a postúpilo do krajskej súťaže, keď v boji o postup vyradilo víťaza východnej skupiny - Važec.
V rokoch 1960 - 1962 hralo Považské Podhradie Krajskú súťaž, kde súperilo s takými družstvami ako TJ Ružomberok, Spartak Martin, Spartak Pov. Bystrica, Partizán Žiar nad Hronom, Baník Podbrezová , Lokomotíva Liptovský Mikuláš. Z tejto éry sa v zápisoch najčastejšie objavujú: Ladislav Bielik, Ludvík Križan, Augustín Bielik, Jozef Turčany, Anton Gajdoš, Pavol Hunana, Albert Križan, Pavol Bielik, Anton Bielik a Melania Kollárová.
Po vypadnutí z krajskej súťaže v roku 1962 hralo družstvo ešte dva roky medziokresnú súťaž a potom ukončilo svoju činnosť.
Zakladateľ organizovaného šachu v Považskom Podhradí – Gusto Bielik.
Obnovenie činnosti
Zásluhou Augustína Bielika šachový oddiel Považského Podhradia obnovil svoju činnosť v roku 1987. Základnú zostavu tvorili: Augustín Bielik, Anton Gajdoš, Jozef Pleško, Ludvík Križan, Peter Bielik, Ivan Jankoviech, Jozef Bašo a ďalší. Družstvo zbieralo skúsenosti v okresnom prebore, ktorý v sezóne 1988/89 vyhralo pred ZVL Pov. Bystrica C a Lúkami pod Makytou.
Po postupe do medziokresnej regionálnej súťaže, skupiny A, sa družstvo posilnilo o Ferdinanda Žernoviča ako aj Štefana Bielika a Ladislava Plšeka z rozpadajúceho sa Orlového. (Treba spomenúť výkony starého pána Štefana Bielika, ktorý ako nevidiaci hral výborne na prvej šachovnici, až kým mu podlomené zdravie neumožnilo ďalej hrať súťažný šach.)
V sezóne 1990/91 skončilo družstvo na siedmom mieste, čo nebolo na nováčila zlé. V ďalších rokoch nemalo družstvo problémy so záchranou, ba v sezóne 1993/94, posilnené o Petra Mega a dorastajúceho Michala Žernoviča, hralo v skupine o postup. V sezóne 1995/96 skončilo družstvo dokonca druhé za postupujúcim Trenčínom, nabitým extraligistami.
Trenčianska divízia
Od sezóny 1996/97 hrá družstvo po reorganizácii súťaží Trenčiansku divíziu B2 v spoločnosti takých družstiev ako Dubnica, Partizánske, Sparta Pov. Bystrica, Spartak Myjava, Štart Bojnice, Handlová, Trenčianske Teplice, Trenčín, Prievidza atď.
Oficiálna registrácia
V roku 1997 preberá vedenie klubu Peter Bielik. Ku kvalitatívne vyššej úrovni riadenia šachového klubu došlo po jeho registrácii na ministerstve vnútra. Šachový klub Považské Podhradie tým nadobudol právnu subjektivitu k 30.8.1999 na Ministerstve vnútra SR ako právne samostatný subjekt. IČO : 36114642 , DIČ : 0036114642.
To umožnilo šachovému klubu vystupovať ako právnická osoba s vlastným účtom a z toho vyplývajúcimi právami a povinnosťami.
ŠK Považské Podhradie bol dňa 9.4.2002 prijatý za člena Asociácie telovýchovných jednôt a klubov Slovenskej republiky - ATJK SR - pod evidenčným číslom 03789.
Postup do 2. ligy
Historický úspech dosiahlo Považské Podhradie v roku 2014, keď postúpilo do druhej ligy 2B. Postup si muselo vybojovať v barážovom stretnutí s CVČ Topoľčany B na neutrálnej pôde v Prievidzi. Favorizované Topoľčany mali na každej šachovnici hráča s ELOm o sto, dvesto bodov vyšším. Ale bojovný výkon Považského Podhradie slávil úspech a ŠK Považské Podhradie vyhralo 4,5 : 3,5.
Zápis z barážového stretnutia a postup do 2. ligy
F. Žernovič gratuluje P. Megovi k remíze v záverečnej partii, ktorá znamenala celkové víťazstvo a tým aj postup.
Žiaľ, ŠK Považské Podhradie zaplatilo nováčikovskú daň a v druhej lige sa neudržalo. „Napriek tomu si vysoko ceníme našu účasť v druhej lige, neurobili sme hanbu a šachovo sme porástli. Pričuchli sme k atmosfére druhej ligy a urobíme všetko pre to, aby sme sa vrátili“: prezident klubu, Peter Bielik.
Organizácia turnajov
ŠK Považské Podhradie organizuje pravidelne nasledovné turnaje:
Turnaj štvorčlenných družstiev sa organizuje od roku 1999. Teraz už pod názvom Memoriál Gusta Bielika na pamiatku zakladateľa klubu. Posledná májová nedeľa je tradičným termínom tohto turnaja, ktorý sa vyznačuje príjemnou atmosférou a výborným bufetom. Turnaja sa zúčastňujú nielen slovenské družstvá ale pravidelne aj družstvá z Čiech. V rokoch 2009 a 2010, keď bol turnaj aj oficiálnym majstrovstvom Slovenska družstiev sa turnaja zúčastnili aj družstvá z Chorvátska.
Kto chce v šachu niečo dosiahnuť, musí hrať turnaj družstiev v Pov. Podhradí. Pozrite sa na fotografiu víťazov z roku 2001. Mladíček celkom vľavo so zdvihnutou rukou je veľmajster Janko Markoš. Pravda, vtedy mal len 16 a do brady ešte ďaleko.
Víťazné družstvo Slovana Bratislava z roku 2001. Celkom vľavo – GM Ján Markoš.
Open Považské Podhradie má tiež tradičný termín a to posledný prázdninový víkend. S výnimkou prvých ročníkov sa hrá na chate na Priedhorí. Turnaja sa zúčastňujú nielen hráči z blízkej Považskej Bystrice, Dubnice, Trenčína či Žiliny. Svojou účasťou poctili turnaj napr. Gusto Šturc zo Slovana Bratislava či Fera Vrána z SK Staré Město, alebo IM Jana Jacková z TJ Třinec (vtedy 2403 FIDE ELO).
Podpora mládežníckeho šachu
Dôležitú časť práce ŠK Považské Podhradie tvorí podpora mládežníckeho šachu.
Klub vedie niekoľko krúžkov od začiatočníkov po pokročilých. Spolupracuje so základnými školami a Centrom voľného času Považská Bystrica. Organizuje nielen tréningy, ale aj turnaje ako je Mikulášsky turnaj, Jarný šachový turnaj, či Turnaj o meč rytiera Podmanického pre najmenšie deti.
Zriadením regionálnej šachovej akadémie sa stal klub centrom tréningu nielen pre mládež registrovanú pod hlavičkou ŠK Považské Podhradie, ale aj pre talenty zo širokého okolia Považia. Pod vedením skúsených trénerov sa deti a mládež pripravujú na turnaje celoslovenského významu, postupne sa darí prenikať na medzinárodnú úroveň.
Svojou činnosťou klub presahuje rámec malej dedinky a je v povedomí najširšej šachovej verejnosti na Slovensku i v zahraničí.