Šachový klub Považské Podhradie

 Detský turnaj jednotlivcov v rapid šachu

Systém: švajčiarsky systém, 5 kôl, 2x15 minút.
Termín: začiatok sezóny
Miesto: Dom kultúry Považské Podhradie
Kategória: deti do 10 rokov bez ELA.

Turnaj o meč rytiera Podmanického je turnajom pre najmenšie deti, ktoré ešte nemajú skúsenosti s GPX turnajmi. Cieľom turnaja je naučiť deti so základnými pravidlami turnajového šachu, ako hrať s hodinami, ako si nájsť miesto pri losovaní turnaja ... Turnaj bude viesť pán kastelán, zapisovať výsledky sám rytier Podmanický, dvorný černokňažník s bielo paňou budú pomáhať deťom násť si správnu šachovnicu. Hradná kuchyňa bude vyvárať a piecť občerstvenie pre hráčov. Samozrejme bude fungovať väznica a hradná hladomorňa pre rodičov, ktorí sa budú snažiť ovplyvniť výsledky.

 

Aktuálny ročník - 3. 

Status: Ukončený.

Dátum: 23.10.2016                            Propozície: pdfPodmanický16.pdf

Konečné poradie: http://chess-results.com/tnr242571.aspx?lan=4&art=1&wi=821

Fotogaléria: http://pmspotter.rajce.idnes.cz/3.Turnaj_o_mec_rytiera_Podmanickeho_23.10.2016/

Video:  https://youtu.be/XTg-2-dGUdQ

Článok pre SŠZ:

Turnaj najmladších šachových rytierov.

           

Šachový klub Považské Podhradie a Regionálna šachová akadémia Považie zorganizovali dňa 23. októbra 2016 turnaj začiatočníkov. Určený bol pre deti, ktoré nemajú žiadne, alebo len málo skúseností zo šachových turnajov a majú menej ako 10 rokov. Účelom je hravou formou naučiť deti, ako sa správať na šachovom turnaji, ako si nájsť svoju šachovnicu, ako stláčať šachové hodiny, ako hlásiť výsledky.

Hralo sa len na 5 kôl tempom 2 x 15 minút. O to väčšiu pozornosť venovali organizátori zopakovaniu základných pravidiel šachu. Niekoľko rozhodcov dohliadalo na korektnosť súbojov.

Aby sme deťom spestrili turnaj, zvolili sme formu rozprávkového rytierskeho boja, inšpirovaní niekdajšími pánmi Považského hradu – rytiermi Podmanickými. Bojovalo sa o meč rytiera Podmanického, najlepšie dievča dostalo korunku hradnej panej. Riaditeľom turnaja bol pán kastelán (Peter Bielik) s kráľovskou korunou na hlave a hlavným rozhodcom rytier Podmanický (Peter Mego). Hradný mág (Jakub Bielik) zabával v prestávkach deti kúzlami a spolu s hradnou paňou (Miška Capková) pomáhali deťom pri náročnej úlohe – nájsť si miesto za príslušnou šachovnicou. Bola pripravená aj hradná temnica pre najneposlušnejších rodičov, ale tá zostala nakoniec prázdna.

O občerstvenie (všetko zdarma) sa starala hradná krčma zásobená domácimi koláčmi, čajom, čarovnou limonádou a kávou pre sprievod hráčov.

Turnaja sa zúčastnilo 60 detí od Bratislavy až po Oravu.

Víťazmi turnaja o meč rytiera Podmanického sa stali Tomáš Vaštík a Lukáš Vaštík z RŠA Považie. Lukáš v gavalierskom súboji v poslednom kole s Veronikou Dudoňovou (CVČ Považská Bystrica) remizoval a tak sa celkovým víťazom stal jeho brat Tomáš s plným počtom bodov. Veronika sa teda tešila aj z korunky hradnej panej a záverečnej fotky s rytierom Tomášom. (Lukáš to však bratovi určite prial.) Najmladším účastník, Šimon Kačeriak, mal len 5 rokov a mimochodom obsadil šieste miesto

Účastníci ocenili takýto druh turnaja, ako prípravu na sezónu, kde sa im takéto skúsenosti určite zídu.

Konečné poradie na prvých šiestich miestach:

 1. Tomáš Vaštík, RŠA Považie, 5 bodov
 2. Lukáš Vaštík, RŠA Považie, 4,5 bodu
 3. Veronika Dudoňová, CVČ Pov. Bystrica, 4,5 bodu
 4. Nataniel Malec, ZŠ Benkova Nitra, 4,5 bodu
 5. Nina Čírska, TJ Mladosť Žilina, 4 body
 6. Šimon Kačeriak, ŠK Strelec Devínska Nová Ves, 4 body

Peter Bielik

ŠK Považské Podhradie

Výsledky:http://chess-results.com/tnr242571.aspx?lan=4&art=1&wi=821

Foto: http://pmspotter.rajce.idnes.cz/3.Turnaj_o_mec_rytiera_Podmanickeho_23.10.2016/

Fotografie:

Rytieri16

Rytier s hradnou paňou (Tomáš Vaštík a Veronika Dudoňová)

Podmanicky16

Turnaj v plnom prúde.

 

 

2. ročník - 2015.

Status: Ukončený.

Dátum: 3.10.2015                            Propozície:Stiahnuť

 

Výsledky: http://chess-results.com/Tnr187714.aspx?lan=4

Fotogaléria:http://pmspotter.rajce.idnes.cz/2.Turnaj_o_mec_rytiera_Podmanickeho_3.10.2015/#

Článok pre SŠZ:

Turnaj najmladších šachových rytierov.

           

Šachový klub Považské Podhradie zorganizoval dňa 3. októbra 2015 turnaj začiatočníkov. Určený bol pre deti, ktoré majú žiadne, alebo len málo skúseností z turnajov GPX, kde sa viac menej strácali a po troch kolách sa venovali viac naháňačke ako šachu.

Hralo sa len na 5 kôl tempom 2 x 15 minút. O to väčšiu pozornosť venovali organizátori zopakovaniu základných pravidiel šachu. Niekoľko rozhodcov dohliadalo na korektnosť súbojov a zaháňanie rodičov, ktorí sa snažili zasahovať do partie.

Aby sme deťom spestrili turnaj, zvolili sme formu rozprávkového rytierskeho boja, inšpirovaní niekdajšími pánmi Považského hradu – rytiermi Podmanickými. Bojovalo sa o meč rytiera Podmanického, najlepšie dievča dostalo korunku hradnej panej. Riaditeľom turnaja bol pán kastelán (Peter Bielik) s kráľovskou korunou na hlave a hlavným rozhodcom rytier Podmanický (Peter Mego), ktorý dozeral na korektnosť bojov. Hradný mág (Jakub Bielik) zabával v prestávkach deti kúzlami a spolu s hradnou paňou (Miška Capková) pomáhali deťom pri náročnej úlohe – nájsť si miesto za príslušnou šachovnicou po párovaní. Bola pripravená aj hradná temnica pre najneposlušnejších rodičov, ale tá zostala nakoniec prázdna.

O občerstvenie (všetko zdarma) sa starala hradná krčma zásobená domácimi koláčmi, čajom, čarovnou limonádou a kávou pre sprievod hráčov.

Turnaja sa zúčastnilo 43 detí od Bratislavy až po Oravu. Účastníci ocenili takýto druh turnaja, ako prípravu na sezónu. 

Deti sa počas turnaja naučili ako hrať so šachovými hodinami, ako si nájsť miesto podľa párovania, ako zastaviť hodiny a volať rozhodcu, ako hlásiť výsledky .....

Teraz to už na veľkom turnaji GPX budú vedieť.

Konečné poradie na prvých šiestich miestach:

 1. Patrik Orgoň, ZŠ Veľkomoravská Trenčín, 5 bodov
 2. Šimon Láslop, SK mladosť Nesluša, 4,5 bodu
 3. Lukáš Vaštík, CVČ Pov. Bystrica, 4,5 bodu
 4. Juraj Marek, ZŠ Kubranská Trečín, 4 body
 5. Maroš Volánek, ZŠ Centrum I, Dubnica nad Váhom, 4 body
 6. Zuzana Mareková, ZŠ Kubranská Trečín, 4 body

Peter Bielik

ŠK Považské Podhradie

 

Rytier s hradnou paňou (Patrik Orgoň a Zuzana Mareková)

Vitazi

Celkoví víťazi. (Šimon Láslop, Patrik Orgoň , Lukáš Vaštík)

Rytieri

 

Fotky z minulých ročníkov.

 P3222319

 P3222366