Šachový klub Považské Podhradie

Rok 2017 - 18. ročník

Status: ukončený

Info: Kapacita miestnosti je 32 družstiev. Po naplnení kapacity nebudú ďalšie družstvá registrované.

Dátum: 21.5.2017                            Propozície: pdf4openpp17p.pdf

Turnaj

Článok pre SŠZ:

Turnaj družstiev v šachu.

Turnaj štvorčlenných družstiev v rapid šachu oslávil už svoje 18-te narodeniny. Organizátori zo Šachového klubu Považské Podhradie majú už svoje skúsenosti a tak tento ročník ako aj tie predchádzajúce bol na vysokej organizačnej úrovni.

Turnaj je už niekoľko sezón venovaný zakladateľovi šachu v Považskom Podhradí, Gustovi Bielikovi, ktorý sa spolu s generáciou nadšencov najviac pričinil o etablovanie šachu v Považskom Podhradí.

Turnaja sa zúčastnilo  31 družstiev, 133 hráčov, od Bratislavy po Moldavu nad Bodvou. Medzi nimi sme našli až 12 hráčov s medzinárodným titulom vrátane FIDE veľmajstra – GM, Milana Pachera.

Svoje tímy vyslali tohto roku popredné extraligové družstvá, vrátane Slovana Bratislava na čele s medzinárodným majstrom (IM) Petrom Petránom, takže turnaj e považovaný za neoficiálne majstrovstvá Slovenska.

Aj tento rok bol turnaj mimoriadne vyrovnaný, družstvá sa menili na čele priebežného poradia. Najlepší finiš malo  družstvo ŠK Osuské posilnené o FIDE majstra Jerguša Pecháča zo Žiliny, ktorý ešte len oslávi 16-ste narodeniny a už má FIDE ELO 2455. Na druhom mieste sa umiestnil Slovan Bratislava a na treťom mieste bolo družstvo ŠKS Dubnica, ktoré si tradične dáva prezývku „Dubnickí záchranári“. Toto družstvo sa stalo zároveň aj majstrom trenčianskeho kraja.

Sala2

Posledná májová nedeľa je tradičným termínom pre turnaj štvorčlenných družstiev, ktorý sa konal 29.5.2016 už po 17-sty raz v Považskom Podhradí. Turnaj je zároveň spomienkou na zakladateľa šachu v Považskom Podhradí – Gusta Bielika.

Turnaja sa zúčastnil rekordný počet 35 družstiev, 149 hráčov, zo Slovenska od Bratislavy po Moldavu nad Bodvou a tri družstvá z Českej republiky, takže to boli také malé neoficiálne majstrovstvá Slovenskej republiky s medzinárodnou účasťou. Medzi nimi sme našli až 14 hráčov s medzinárodným titulom vrátane FIDE veľmajstra.

Aj tento rok bol turnaj mimoriadne vyrovnaný, družstvá sa menili na čele priebežného poradia. Najlepší finiš malo extraligové družstvo z Trenčína. Na druhom mieste sa umiestnila Mladosť Žilina a až na treťom mieste bolo družstvo s GM Milanom Pacherom na prvej šachovnici – Slovan Commander.

Turnaj sa niesol vo férovom a uvoľnenom duchu vrátane pitného režimu. Hráči si pochvaľovali najmä úroveň bufetu. Občas sa tam zabudli a do ďalšie kola ich bolo treba naháňať. Ale všetko dopadlo v súlade s pravidlami. Práve túto atmosféru turnaja hráči oceňujú a radi do Považského Podhradia chodia.

Rezervujte si poslednú májovú nedeľu 2017.

Článok pre SŠZ:Turnaj družstiev v šachu

Dom kultúry v Považskom Podhradí praskal vo švíkoch. Dňa 31.5.2015 totiž usporiadal Šachový klub Považské Podhradie už 16. ročník turnaja štvorčlenných družstiev  v rapid šachu, ktorý sa usporadúva ako Memoriál Gusta Bielika – zakladateľa šachu v Považskom Podhradí.

Tohto roku sa turnaja zúčastnilo až 130 hráčov v 31 družstvách zo Slovenska od Bratislavy po Moldavu nad Bodvou a dve družstvá z Českej republiky, takže to boli také malé neoficiálne majstrovstvá Slovenskej republiky s medzinárodnou účasťou. Medzi nimi sme našli až 14 hráčov s medzinárodným titulom vrátane FIDE veľmajstra.     Tento rok bol turnaj mimoriadne vyrovnaný, družstvá sa menili na čele priebežného poradia. Najlepší finiš malo extraligové družstvo ŠKŠ Dubnica nad Váhom.     Na päty im šliapala zmiešaná partia bratislavských extraligových hráčov, ktorí si dali názov „Blaváci“. Minuloročnému víťazovi (mimochodom vyhral ho s počtom bodov 31) Mladosť Žilina sa ušlo len tretie miesto. Pozoruhodný bol veľký počet hráčov v juniorskom veku, medzi nimi majstri Slovenska v svojich kategóriách (Pecháč, Sahidi, Karas, Poliaková). Nuž aj Janko Markoš (Slovenský veľmajster) ako 15 ročný bol vo víťaznom družstve Slovana Bratislava na tomto turnaji.     Turnaj sa niesol vo férovom a uvoľnenom duchu. Práve túto atmosféru turnaja hráči oceňujú a radi do Považského Podhradia chodia.     Už teraz sa tešíme na nasledujúci ročník takto o rok v máji 2015. Bude dosiahnutá kapacita sály 34 družstiev?